Android cihazlarda “Firmware upgrade encountered” sorunu çözümü

Hey selam, 2 gün önce Android 5.0.1 olan Note 4 cihazımı sıfırlamam lazımdı ve sıfırladım. Sonrasında ise yazılımını sıfırdan yükleyerek cihazın daha sağlıklı bir sıfırlama işlemi gerçekleştirmesini istedim. Bunun için bana Samsung‘un Kies programı gerekliydi. Kies 3 programını indirdim telefonumu bağladım ve ilk önce cihazımın tam yedeğini aldım, bu yedek içerisinde gelen mesajlardan tutun arama kayıtları ve galeri hatta indirdiğiniz uygulamalara kadar her şey bulunuyor. Yedeğin tek sıkıntısı, uygulamalarımın sıralamasıydı, sıralamayı kaydetmedi ve yaklaşık 30 dakikamı uygulamalarımın yerlerini değiştirmeye harcadım.

 

Neyse olaya dönelim, telefonumu bilgisayarıma bağladım ve yedek aldım. Yedek işlemi sonrasında üst menüde bulunan “Araçlar” menüsüne tıklayıp “Üretici Yazılımı Yükseltmesi ve Başlatma Durumuna Getirme” seçeneğini seçtim. Sonrasında birkaç işlem yapıp size onaylıyor musunuz diyecek ve siz de onaylayacaksınız.

 

Ekran Resmi 2015-09-25 21.24.43

 

Kies 3, Samsung sunucuları üzerinden telefonunuza uygun olan yazılımı indirip kurmaya başlayacak. İşte buraya kadar sıkıntı yok, sonrasında USB kablomda bi sıkıntı oldu indirme yarıda kaldı. Telefon kapandı, program hata verdi. Telefonu açmaya çalıştığımda ise “Firmware upgrade encountered an issue. Please select recovery mode in Kies & try again.” hatasını aldım.

 

firmware

 

Bu hatayı aldığınızda paniklemeyin ve ilk önce Kies‘i kapatın. Telefonun USB kablosunu çıkarın. Sonrasında ise pili çıkarın telefon kapansın. Telefon kapandıktan sonra Kies‘i tekrar açın, sonrasında telefonu açın ve USB kablosunu takın. Biraz bekledikten sonra tekrardan yukarıdaki “Araçlar” menüsüne tıklayın, bir altındaki menü olan “Acil durum üretici yazılımı kurtarma” seçeneğini seçin. Kies sizi yönlendirecek ve sonrasında ise sorunsuz bir şekilde kurulum tamamlanacak. Ha unutmadan, bu işlemleri yapmadan önce USB kablomu değiştirdim ve işlemi tekrarladım. 3 kere eski USB kablom ile denedim ve hepsine hata aldım, sonrasında USB kablosunu değiştirince sorun ortadan kalktı. Acil durum üretici yazılımı olayı başladığında 1 saat sürebiliyor, yazılım indirip kuruyor çünkü telefonu ve bilgisayarı o ara ellemeyin ki hata vermesin. İşlem tamamlanınca telefon kendini yeniden başlatacak ve ilk açılış ekranı gelip sizden bilgileri girip kurmanızı isteyecek. Telefonunuzu kurduktan sonra Kies‘i kapatın açın, telefonu görünce sol menüdeki “Bağlı Cihazlar” bölümünden cihazınısı seçin ve sağ taraftaki “Yedekleme/Geri Yükleme” bölümünden “Veriyi Geri Yükle” seçeneğini seçerek işlemlerden önce aldığınız yedeğinizi telefonunuza yükleyip kullanmaya başlayın. Ben bu sorun için 6 saat uğraştım, umarım başına gelenler kısa bir şekilde anlattıklarımı yaparak çözebilirler.

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz görüntülenmeyecektir.*